krykiet w polsce krykiet polska
Polski Związek Krykieta istnieje po to, aby promować grę w krykieta w Polsce.

 

 

 

 
 

Jesteśmy niewielką grupą entuzjastów krykieta, mieszkających w Polsce. Zaczęliśmy grać w 2003 roku i od tego czasu staramy się spotykać regularnie. Zazwyczaj organizujemy nasze rozgrywki w województwie lubuskim. Jednak, głównie z powodu braku wyposażenia i odpowiednich boisk, gramy przeważnie w krykieta halowego, zamiast bardziej tradycyjnej wersji tego sportu, który rozgrywany jest na dworze. Do gry w krykieta wykożystujemy duże hale sportowe w Gorzowie lub jego okolicach. Gramy także w odmianę krykieta, zwaną 'single wicket', ponieważ czasami nie mamy wystarczającej liczby graczy, aby grać w takiego krykieta, jakiego można oglądać w Anglii czy Australii!

 

Oprócz organizowania meczy krykieta dla nas samych, mamy nadzieję, że w przyszłości uda nam się zainteresować tą grą młodzież w tej części Polski, gdzie mieszkamy. W naszej grupie mamy obecnie: jednego trenera ICC na poziomie 1 ('Level 1'), czternaścioro trenerów ICC / ECC na poziomie podstawowym ('Introductory' level), oraz kwalifikowanego sędziego ICC. Wszyscy, oprócz jednego, urodzili i wychowali się w Polsce! Ci z nas, którzy zostali przeszkoleni, starają się promować kwik-cricket w szkołach podstawowych i klubach młodzieżowych w naszej części Polski. Mamy nadzieję, że młodzi adepci krykieta będą w przyszłości grali w pełną jego wersję.

 

O ile nam wiadomo, po naszym zjednoczeniu z Polonia Cricket Club, oprócz nas istnieje tylko jeden aktywny klub krykieta w Polsce - złożony z Pakistańczyków i Hindusów Warsaw Cricket Club. Ale najprawdopodobniej to my jesteśmy najlepszą, najbardziej aktywną i oryginalnie polską drużyną krykieta w Polsce!

 

Bez przerwy szukamy nowych osób, które byłyby zainteresowane przyłączeniem się do nas. Jeśli chciał(a)byś popatrzeć jak gramy w krykieta lub zagrać sam(a), prosimy o kontakt. Chętnie przywitamy graczy w każdym wieku, obojga płci i o różnych możliwościach sportowych!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krykiet (z angielskiego cricket), angielska narodowa gra sportowa przypominająca palanta i baseball. Rozgrywana przez dwie drużyny po 11 zawodników na boisku o minimalnych wymiarach 60x80 m, na którym ustawione są naprzeciw siebie dwie bramki (zbudowane z 3 palików o wysokości ok. 71 cm i szerokości ok. 23 cm) w odległoś?ci 20,11 m.

Zawodnik jednej drużyny (bowler) rzuca piłkę w kierunku bramki drużyny przeciwnej, w celu jej trafienia. Zawodnik drużyny przeciwnej (batsman) ma za zadanie obronić bramkę przy pomocy specjalnego kija i wybić piłkę w pole. Podczas lotu piłki wybitej przez batsmana zawodnicy biegiem zamieniają się miejscami i jeśli to się uda, punkt zdobywa drużyna batsmana. Bowler ma za zadanie wyeliminować batsmana z gry (co następuje m. in. gdy batsman nie trafi w piłkę, która trafi w bramkę; gdy po wybiciu piłki przez batsmana przejmie ją w locie zawodnik drużyny przeciwnej; gdy zawodnik drużyny przeciwnej trafi piłką w bramkę, w czasie wykonywania przez batsmana biegu). Po wyeliminowaniu batsmana z gry zastępuje go partner z zespołu. Po wyeliminowaniu wszystkich 11 zawodników, drużyny zamieniają się rolami, a po wyeliminowaniu kolejnych 11 zawodników kończy się runda. Mecz trwa 1-2 rundy.

 

 

krykiet cricketKrykiet w Polsce

 

PODSTAWOWE ZASADY GRY W KRYKIETA
 

 

 

 


 

 

Krykiet w Polsce

Cricket Team

 

 

 

©   krykiet pl  2003